Make your own free website on Tripod.com

Bu sayfa Özel Yüzyıl Işıl Okulları, Bilgi İşlem Eğitim Birimi tarafından hazırlanmıştır.

OKUMA PARÇASI

 

ÇADIRDAN İMPARATORLUĞA

       2000'li yılların eşiğinde, Türkiye geride bırakmak için gün saydığımız bin yıla damgasını vuran Osmanlı imparatorluğu'nun 700.yılını kutluyor. 400 çadırlık bir göçebe boyundan, dünyanın dört bir yanına uzanan dev bir imparatorluk kuran Osmanlı, "Türk mucizesi" olarak tarihteki yerini aldı. Ancak, siyasilerimiz bu eşsiz mirası 700.yıl nedeniyle hatalarıyla sevaplarıyla değerlendirip kendilerine pay çıkarmak yerine "dev çınarı" içten kemirip deviren "Sen-ben kavgaları"na devam ediyor.

"Osmanlı'nın Anayasası"

     Selçuklu Devleti'nin Ertuğrul Gazi önderliğindeki Kayı Boyu'nu Söğüt'e yerleştirmesi, dünya tarihini yeni baştan şekillendirecek bir gelişme oldu. Kayı boyu bu bölgeye geldiğinde Ortadoğu karanlıklar içindeydi. Selçuk İmparatorluğu çökmüş, Anadolu beyliklere bölünmüş, Bizans imparatorluğu'nun adı kalmıştı. Ertuğrul Gazi dinamik, savaşçı ve gözüpek boyuyla bu fırsatı çok iyi değerlendirdi. Kısa sürede bölgenin hakimi oldu. İmparatorluğu'na adını veren oğlu Osman Gazi ise 1299'da hakimiyetini ilan etti.

     Osman Gazi, oğlu Orhan Gazi'ye tahtını bırakırken, "İmparatorluğun Anayasası"nı şöyle çizmişti:

     "Seni iyi yetiştirdiğimi zannediyorum. Kılıcın son hayat demine kadar elinde olmalıdır. Adil ol, devlet adaletle durur. Ulemaya hürmet et. Asker ve mal ile gururlanma. Dinimizin şanını koru. Tuttuğumuz yol kuru bir kavga yolu değildir."

     Osman Gazi'nin bu vasiyeti yüzyıllarca harfiyyen uygulandı. Osmanlı tahtında saltanat süren padişahlar çok iyi yetiştirildi. Kuvvetli birer devlet adamı oldukları kadar devrin en iyi hocaları tarafından yetiştirilen bilimadamı ve tecrübeli birer komutan oldular. Bilime ve eğitime sayfı gösterdiler. Bu durum, Kanuni Sultan Süleyman'a kadar devam etti. Daha sonraki padişahlar zevk ve sefa alemine dalıp, etrafından dirayetli devlet adamlarını uzaklaştırınca çöküşün mimarı oldular.

Siyasilere eşsiz ders

      Kuruluşunun 700.yılını kutladığımız Osmanlı İmparatorluğunu, beylik çadırından imparatorluğa taşıyan sır bilim adamlarına göre, milli birlik duygusu ve devlet büyüklerinin adalet ve dürüstlükten ayrılmaması. Tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan biri olan Osmanlıların sonunu ise, yolsuzluklar, sen-ben kavgası, devlet büyüklerinin saray entrikaları ve hizipçilik getirdi.

(Gazete yazısından alıntıdır.)